CSR Bloggerina érdeklődött az időjárásról. Kutyafuttában válaszoltam neki. Most némi illusztráció meg néhány adat.
Több kisebb forgószéllel futottuk össze a maszájok lakta Monduli környékén. Ha nem is voltak igazi sárkányfarkak, amiken garabonciások lovagolnak hónuk alatt fekete könyvekkel, azért a helyiek így is jobbnak látták elszelelni előlük. Nekünk kölcsön autónk védelmében maradt az ámuldozás. Oh, természet, oh, dicső természet, de nem szeretnék kitéve lenni néked.
Vettem egy tanzán középiskolai földrajzi atlaszt. Onnan nézem az adatokat. Arusha vidéke az egyik legcsapadékosabb és a leghűvösebb az országban. Júliustól szeptemberig, a legszárazabb időszakban csak havi 10-20 milliméter eső esik, míg egyedül áprilisban 340 milliméter, nagyjából az évi eső negyven százaléka. Eléggé temperált a hőmérséklet, a napi csúcs csak ritkán kúszik 30 fok felé és nagyjából 20 fok körül van a középhőmérséklet. Azért hajnalra rendesen lehűl, augusztusban van a leghidegebb napkeltekor, 16 fok átlagban.
Az állandóan fúvó szélnek, a hőmérsékletingadozásnak, az esős meg a száraz időszakok drámai váltakozásának köszönhetően igen erős az erózió. Arusha megye mégis az ország egyik legnagyobb kukorica- és búzatermesztő vidéke. Állatállománya még impresszívebb: 1,7 millió szarvasmarha, 3 millió kecske és 1,3 millió birka él itt, miközben az összlakosság úgy 1,3 millió fő a hivatalos adatok szerint.
A városnak 283 ezer lakosa volt 2002-ben. Az afrikai népszámlálási adatokkal azonban csínyján kell bánni. Szerintem ember nincs, aki hozzávetőleges pontossággal megmondaná, valójában hányan laknak vagy tartózkodnak tartósan a városunkban. Izgalmas statisztikai probléma például, hogy aszkariaink arushaiak-e vagy sem. Itt van, mondjuk, Lesinoy, aki nyolc éve él itt, de a családja, a gazdasága és az állatai mind Maszájföldön vannak.
***
Idén valahogy lassabban ér véget a tél, mint tavaly - mereng Zsuzsi. Azért a család ezt is képes túlélni valahogy. A pazarló locsolás tartja bennünk a lelket. Vigyázat, csak kötélidegzetűeknek és azbesztgyomrúaknak! Szirupos idill a kelet-afrikai oázisból.